Diş Beyazlatma

dis-beyazlatma-theeth-whitening

Yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz içecekler, zaman içerisinde dişlerimizin renginde sararmalar, lekelenmeler oluşturabilmektedir. Bu değişimlerin ise estetik görünüş ve gülüşünüzü güzelleştirmek, eski haline gelmeniz için oldukça kolay bir yöntem olan diş beyazlatma yöntemi uygulanmaktadır.

Beyaz dişler; kişilerin daha özgüvenli olarak gülümsemelerini ve bu da kişilerin daha iyi hissetmelerini sağlar.

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişlerinin renginin 8-13 ton arasında açılması işlemine diş beyazlatma (bleaching) denilmektedir. Kişilerin; günlük olarak tükettikleri çay, kahve, şarap, sigara, gazlı içecekler ve bir çok tüketim ürünü sebebiyle renk koyulaşması yaşayabilir. Ayrıca; kanal tedavileri ve özellikle amalgam dolgular, yaşlanma, kullanılan antibiyotik ilaçlar da dişlerin renginin koyulaşmasına sebep olabilmektedir. 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemlerini temel olarak 3’e ayırabiliriz.

  1. Ev tipi diş beyazlatma
  2. Ofis tipi diş beyazlatma
  3. Kombine diş beyazlatma

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Bu yöntemde; diş hekimi tarafından hastanın diş beyazlatma uygulanacak diş ölçüsü alınır ve kalıp oluşturulur. Hasta, kalıbın içerisine koyacağı jel ile birlikte kalıbı günde ortalama 2 saat boyunca takar. Ev tipi diş beyazlatma genellikle 2 hafta kadar sürmektedir ancak; diş hekimi dişler için doğru süreyi belirleyecektir. Diş hekimi tarafından alınan kalıp önemlidir. Çünkü; kullanılan jelin diş etlerine zarar vermemesi ve sadece dişlere uygulanması için doğru ölçü ile kalıp alınmalıdır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Bu yöntemde ise tedavi; diş kliniğinde diş hekimi tarafından lazer aracılığıyla uygulanır. Diş beyazlatmada kullanılan jel, lazer ışınları ile aktif hale getirilir ve genellikle dişin rengine bağlı olarak tek seansta tamamlanır. Ev Tipi diş beyazlatma yöntemine göre çok daha kısa sürelidir ve yöntem olarak aynı sonucu vermektedir.

Kombine Diş Beyazlatma

Bu yöntem ise rengi çok daha koyu olan dişlerde tercih edilen bir yöntemdir. Ev Tipi ve Ofis Tipi diş beyazlatma yöntemleri bir arada kullanılır. Öncelikle Ofis Tipi diş beyazlatma uygulanır, ardından bir kaç gün Ev Tipi diş beyazlatma uygulanarak tedavi tamamlanır.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş beyazlatma sonrasında diş ve diş etlerinde kısa süreli bir hassasiyet yaşanabilir ve normaldir. Dişlerde kalıcı bir hasara sebep olmaz. Ortalama 2 gün içerisinde de bu hassasiyetler geçecektir.

Diş beyazlatma sonrasında dişlerin renginin eski haline dönmemesi için çay, kahve, sigara, gazlı içecek ve renkli yiyeceklerin yoğun tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmekte. Ayrıca dişlerin günlük temizliği ve bakımı aksatılmadan yerine getirilmelidir.

Diş Beyazlatma Tedavisi Kaç Yıl Kullanılır?

Bu süre kişiye bağlı olarak değişmektedir. Ancak dişlerin tekrar eski haline dönmesi yaklaşık 3-4 yılı bulmaktadır. Yoğun çay, kahve, sigara tüketenlerde bu süre, normale göre daha kısa sürmektedir.

Ortalama yılda bir yaptırılacak tekrar bir diş beyazlatma tedavisi ise dişlerin beyaz renginin korunmasına yardımcı olacaktır. Üstelik ara beyazlatmalar ilk tedaviye göre daha kısa ve kolay uygulanır.

Kimler Diş Beyazlatma Tedavisini Yaptırabilir?

Diş beyazlatma tedavisinin sağlıklı dişlere yapılmasını öneriyoruz. Bu sebeple eğer dişlerde yapılması öngörülen bir tedavi varsa önce bu yapılmalı, ardından diş beyazlatma işlemine geçilmelidir. Süt dişlerde diş beyazlatma yapılmamalıdır. Ayrıca hamile kadınlarda da diş beyazlatma tedavisi yapılmamalıdır.

Diş Kaplamaları Beyazlatılabilir mi?

Diş kaplamaları, ilk yapıldıkları esnada dişlerin rengine uygun olarak üretilirler. Ayrıca; kaplamalar dişler gibi renk değiştirmezler ve diş beyazlatma ile beyazlatılmazlar. Dolayısıyla kaplama ile tedavi edilmesi gereken bir diş varsa öncelikle diş beyazlatma işlemi yapılmalı, ardından dişler kaplanmalıdır.

Diş beyazlatma hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

dis-beyazlatma-teeth-whitening-patient-1
dis-beyazlatma-teeth-whitening-patient-2
dis-beyazlatma-teeth-whitening-patient-3

İletişim Formu