Diş Dolgusu

dis-dolgusu-teeth-filling

Diş dolgusu; dişte meydana gelen çürüğün temizlendikten sonra açılan boşluğun doldurulması yöntemidir. Dolgu yapılacak dişlerde kök hala sağlam durumdadır ve sadece çürük kısımlar temizlenerek diş kurtarılır. Diş dolgusu yalnızca çürüyen dişlere değil kırılan ve şekil bozukluğu olan dişlerde de tercih edilir.

Ağızda yiyecek ve içecek artıklarından kalan bakteriler, zamanla asit oluştururlar ve bu asitler diş yüzeyinde çürümelere neden olur. Zamanında sadece diş yüzeyindeyken diş dolgusu ile tedavi edilmeyen dişler, dişin sinirine ulaşarak büyük ve dayanılmaz seviyedeki ağrılara sebep olabilmektedir. Bu sebeple; dişlerin mümkün olduğunca günlük bakımları yapılmalı, çürük oluşumları engellenmelidir.

Herhangi bir çürük oluşumu gözlemlendiğinde ise ertelemeden diş hekimine gösterilmelidir. Zamanında müdahale edilmediğinde diş kayıpları kaçınılmaz olabilir.

 

Dişin dolguya ihtiyacı olup olmadığı diş hekimi kontrolünde belirlenir. Genellikle ilk muayene sırasında hekim çürüğü olan veya çürük başlangıcında olan dişi belirleyecektir. Ancak röntgen çekimi ile bu dişler kesin olarak belirlenebilir.

Diş dolgusu, ağrısız bir tedavi yöntemidir ve genellikle bölgesel anestezi uygulanır. Dolgu yapıldıktan sonra ilk bir kaç saat dişlerde hafif bir hassaiyet oluşabilir ancak bu normaldir. Genellikle hastalar dolgu sonrası sorunsuz olarak yemek yiyebilir ve içecek içebilirler.

Diş Dolgusu Türleri

En çok bilinen ve kullanılan;

  1. Kompozit dolgu ve
  2. Amalgam dolgudur.

Amalgam Dolgu: Birden fazla metalin karışımı ile yapılır ve uzun ömürlüdür. Ancak; siyah görünümü nedeniyle amalgam dolgular estetik değildir. Eskiye göre de daha az tercih edilir.

Kompozit Dolgu: Diş rengine daha yakın olduğu için günümüzde daha çok tercih edilir. Estetik görünümleri güzeldir ve yakından bakılmadığı sürece gerçek dişten farklı durmazlar.

Kompozit ve amalgam dolgu dışında kullanılan diğer diş dolgusu türleri;

  1. Porselen dolgu,
  2. Altın dolgu,
  3. Cam iyonomer dolgu.

Altın Dolgu: Dolgu malzemesine altın katılarak yapılan diş dolgusu yöntemidir. Altın malzemesi sebebiyle pahalı bir tedavi yöntemidir. Dayanıklı bir tedavidir, ancak ilerleyen dönemde bu dolgunun yenilenmesi gerekir.

Porselen Dolgu: Porselen diş dolgusu hastanın ihtiyacına özel olarak laboratuvar ortamında üretilir. Diş dolgusu ile kaplama arasında bir tedavidir. Basit dolgu yöntemlerine göre daha maliyetlidir.

Cam İyonomer Dolgu: Genellikle ön dişlerde tercih edilen bir diş dolgusu yöntemidir, diş rengi ile uyumludur. Dolgu malzemesinin içinde cam olduğu için bu isim verilmiştir. Dişi besleyici bir özelliğe sahip olduğu için özellikle çocuk hastalarda daha çok tercih edilir. Ancak kırılma riski yüksektir.

Diş Dolgusunun Bakımı Nasıldır?

Dolgulu dişlerin artık sağlıklı gerçek dişlerden bir farkı yoktur ve dişlerin bir parçasıdır. Bu sebeple, günlük diş bakım ve temizlik rutini uygulanarak dolgulu dişler de meydana gelebilecek diş çürümesi gibi sorunlardan korunmuş olur.

Dişler; günde 2 kez çok sert olmayan diş fırçası ile fırçalanmalı, asitli ve şekerli yiyecek, içecekler daha az tüketilmeli ve yemeklerden sonra mümkün olduğunca ağız çalkalanmalıdır.

Diş Dolgusunun Ömrü Kaç Yıldır?

Genellikle diş dolguları uzun yıllar kullanılıyor. Ancak; diş dolgusunun ömrünü ise elbette dişin kullanımı ve doğru bakımı belirliyor. Bu sebeple 10 yılı aşabileceği gibi daha az da sürebilmektedir.

En uzun ömürlü dolgu türü ise amalgam diş dolgusudur.

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusu, diğer diş tedavi yöntemlerine göre oldukça basit, hızlı ve uygun maliyetli bir tedavi yöntemidir. Güncel diş dolgusu fiyatlarını öğrenmek için iletişim formu aracılığıyla bize yazabilirsiniz.

Diş dolgusu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

dis-dolgusu-teeth-filling-3
dis-dolgusu-teeth-filling-2
dis-dolgusu-teeth-filling-1

İletişim Formu