Diş İmplantı

dis-implanti-dental-implant

Diş implantı; ağızdaki eksik dişin yerinde yapay metal kök oluşturma ve bu kök üzerine oturtulan diş ile yapılan tedavi yöntemidir. Metal kök vidası, diş kökünü taklit eder ve kayma yapmazlar. İmplantlar, titanyum malzemesinden üretilirler ve titanyum diş kemiği ile kolayca birleşirler, insan vücudu ile uyumludurlar.

Kimler Diş İmplantı İşlemi Yaptırabilirler?

Dişlerde çürüme, kırılma, kemik erimesi rahatsızlıkları vb. rahatsızlıkları yaşayan kişiler implant yaptırabilirler. Diş implantının yapılabilmesi için uygun çene genişliği ve yüksekliğine sahip olan kişiler bu tedavi yönteminden yararlanabilirler. Çene genişliği yeterli olmayan hastalarda ise öncelikle kemik ilavesi yapılır, ardından implant tedavisine başlanır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki sigara kullanan kişilerde diş implantının ömrünü kısaltabilmektedir ve sağlıklı bir tedavi sürecinin yürütülmesine engel olabilmektedir.

 

Tek diş eksikliği, çoklu diş eksikliği veya komple dişsiz damaklarda diş implantı tercih edilebilir.

Kemik ilavesi yapılan tedavilerde; bu kemikler kişinin vücudundan alınabileceği gibi suni kemik de tercih edilebilir. Kemiğin implant tedavisi için yeterince kemik üretene kadar beklenir ve bu süreç diş hekimi kontrolünde izlenir.

Diş İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş implantında kullanılan vidaların takılabilmesi için çene kemiğinin uygun yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Aksi halde diş implantı yapılamaz veya önce kemik altyapısı oluşturulduktan sonra implant işlemine geçilir.

Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş implantı tedavisi ortalamada 4-6 ay sürebilmektedir. Titanyum malzeme vida ile oluşturulan diş kökünün takılması oldukça kısa sürse de diş kemiği ile birleşmesi yani biyolojik kaynaşması zaman alabilmektedir. Ancak; beklenildiğine değer ve diş implantı oldukça güçlü bir diş tedavisi yöntemidir. Bunun yanında bir günde tamamlanan tedaviler de mümkündür. En uygun tedavi, hasta ile diş hekimi arasında geçen muayene ile belirlenmelidir.

Diş İmplantı İşlemi Acılı Bir Tedavi midir?

Diş implantı tedavisi sırasında ağız bölgesi uyuşturularak tedavi uygulanır. Uyuşukluk sonrası hasta dişlerinde hassasiyet gözlemleyebilir ki bu çok normaldir. Birkaç gün hissedilebilecek hafif ağrılar için ağrı kesici kullanılabilir. Sonrasında ise hassasiyet kaybolacaktır ve vidalar kemiklerle kaynayarak kişinin bütünleşmesini sağlayacaktır.

Düşük oranlarda da olsa başarısız implant tedavileri de olmaktadır. Böyle durumlarda; implant sökülür, zamanla implant için açılan boşluklar kendiliğinden iyileşirler.

 

Diş İmplantı Tedavisinin Ömrü Kaç Yıldır?

Diş implantı; günlük gereken standart diş bakımı yapıldığı takdirde gerçek dişler kadar uzun ömürlüdür. Ancak; zaman içerisinde oluşabilecek implant diş hasarlarında, yalnızca diş bölümü değiştirilir ve titanyum malzemeden yapılan yapay kök kısmı dişte kalır. Böylece; tekrar bir uzun tedavi yöntemine girilmeden, daha az maliyetle dişler yenilenmiş olur.

Diş İmplantının Faydaları / Avantajları Nelerdir?

  • Tamamıyla doğal bir görünüm imkanı verir
  • Yalnızca tedavi edilen dişlere işlem uygulanır, diğer dişler bu tedaviden etkilenmez
  • İmplant dişler, normal dişlerden farksız olduğu için ekstra bir bakım ve işlem gerektirmez
  • Günlük gerekli diş bakımları yapıldığı takdirde ömrü uzundur
  • Bazı diş tedavilerinde belirli aralıklarla tedavinin tekrarlanması gerekir. Ancak; diş implantı tedavisinde genellikle buna gerek duyulmaz

Diş İmplantı Fiyatları

Bu tedavi, diğer diş tedavilerine göre kullanım, ergonomi ve ömür açısından oldukça faydalıdır ve tekrar tekrar tedaviler gerektirmez. Yine diğer diş tedavileri ile karşılaştırıldığında pahalı bir yöntem olarak bilinse de tüm bu avantajları düşünüldüğünde önemli bir yöntemdir.

Diş implantı tedavisinin fiyatları ise her yöntemde olduğu gibi hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Hangi dişlerde bu tedavi uygulanacak, hastanın kemik yapısı yeterli mi yoksa ek bir kemik tedavisi mi gerektiriyor detayları belirlendikten sonra bir fiyat çalışması gerçekleştirilir.

Diş implantı hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

diş implanti 1
dis-implanti-dental-implant-2
diş implanti 2

İletişim Formu