Diş Kaplama

dis-kaplama-dental-sealant-3

Diş Kaplama Nedir?

Dişler; günlük gerekli bakımları yapılsa bile bazen genetik bazen farklı etmenler ile aşınmalara, çürümelere, şekil bozukluklarına uğrayabilir. Sağlıklı ve estetik bir ağız görünümünde tercih edilen yöntemlerden biri olan diş kaplama yöntemi, dişlerde gerekli tedaviler yapıldıktan sonra üzerlerine estetik olarak diş şeklinde güçlü yapıştırıcılar ile yapıştırılan kaplamalar olarak tanımlanır.

Diş Kaplama Yöntemleri

Dişler belirli ölçülerde kesilerek ve sonrasında ölçüleri alınarak kaplamaları hazırlanır. Bu kaplamaların yapıldığı maddeler farklılık göstermektedir. Diş kaplamanın yapılması için ise diş dokusunun bir miktar bulunması gerekmektedir.

Porselen Lamine Kaplama

Porselen lamine kaplama çok tercih edilen bir yöntemdir. Yaprak şeklinde hazırlandıktan sonra oluşturulan kaplamalar, dişlere yapıştırılır. Bu yöntem ile bir çok kırıklık, çarpıklık, hafif şekil bozuklukları gibi sorunlar ortadan kaldırılır. Porselen laminaların düşme sorunları çok nadir yaşanmaktadır.

Metal Destekli Porselen Kaplama

Porselen kaplamadan tek farklı, yaprakların diş yüzeyine yapıştırılmadan önce metal karışım konulur. Dişin sağlamlığını arttırıcı özellikteki bu uygulama, diş yüzeyinde koyu renk bir görünüm verir ve doğal görünümden uzaklaşır. Bu da estetik olarak ön dişlerde çok da uygun olmayan bir görünümdedir. Dolayısıyla daha çok arka dişlerde tercih edilen bir uygulamadır.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum metali, sıcağa ve soğuğa dayanıklı, aynı zamanda darbelere karşı oldukça güçlü bir metaldir. Diş tedavilerinde kullanılmasının en önemli sebeplerinden birisi de renginin beyaz olmasıdır. Zirkonyum kaplamalarda kullanılan bu metal madde, ışık geçirgenliği ile diş rengine çok yakındır. Bu sayede doğal bir diş görünümü verir. Kullanım açısından uzun ömürlü olan zirkonyum diş kaplamasında renk bozulmaları da görülmez.

Kron Kaplama

Yaprak kaplamadan farklı olarak dişin yalnızca bir yüzeyinin değil tüm yüzeylerinin törpülenerek kaplamanın dişin üzerine bir şapka gibi oturtulması şeklinde yapılır. Kron kaplamalar, zirkonyum veya porselen malzemesinden yapılabilir.

Diş Kaplamanın Avantajları

Diş kaplama, doğru diş diziliminin sağlanması, diş kaybının yaşanmadan görünümünün iyileştirilmesi, hızlı ve kolay bi tedavi yöntemi olması ile oldukça avantajlıdır. Hastalar, diş kaplama sayesinde kolaylıkla estetik bir ağız ve diş yapısına sahip olurlar. Diş kaplamaları oldukça sağlamdırlar. Ancak; gerçek dişlerimizle sert yiyecekler ne kadar zararlıysa, kaplama dişler ile de sert yiyecekler yemek sakıncalıdır, dişlerin kırılmalarına sebep olabilir.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama yöntemlerini ve aralarındaki farklılıkları anlattık. Hem tedavi yöntemlerinden hem de hastanın ihtiyacı olan yöntemin farklılığından dolayı diş kaplama fiyatları farklılık göstermektedir. Fiyatın belirlenebilmesi için mutlaka diş hekiminin hastayı görmesi gerekmektedir. Randevu almak ve güncel fiyatları öğrenmek için iletişim formu aracılığıyla bize yazabilirsiniz.

Diş kaplama hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

dis-kaplama-dental-sealant-2
dis-kaplama-dental-sealant-1
dis-kaplama-dental-sealant

İletişim Formu