Tooth Filling

dis-dolgusu-teeth-filling

Dental Sealant, It is a method of filling the void that opens after cleaning the tooth. The root of the teeth to be closed is still intact and only the carious teeth parts are cleaned and the tooth recovered. The dental sealant treatment applies not only to decayed teeth, but also to broken and deformed teeth.

Bacteria form food and drink residues in the mouth, acidic and cause caries on the surface of the tooth over time. Teeth not properly treated with Sealant can even break down into tooth nerves and be very painful and unlikely. For this reason, daily care should be kept as much as possible to prevent cavities.

The dentist determines if the tooth needs sealant. Generally, during the first examination, he will determine if the tooth is decayed or at the beginning of decay with A radiograph.

Dental Sealant is a painless treatment and usually consists of local anesthesia. The first hours after treatment, a slight sensitivity may appear in the teeth, but this is normal. Patients can usually eat and drink after treatment without any problems.

Dental Sealant Types:

  • Amalgam Filler
  • Composite Filler

Amalgam Filler: It is composed of a mixture of several metals and has a long life. However; Because of their black appearance, amalgams are not aesthetic. It’s less used than before.

Composite Filler: It is more preferred today because it is closer to the color of the teeth. Their aesthetic appearance is beautiful and they do not stand out from the real tooth until they are looked at closely.

Other types of dental sealant used except composite and amalgam fillers;

  • Porcelain sealer
  • Gold sealer
  • Glass ionomer sealer

Gold Sealer: Sealant material is manufactured by adding a Gold Sealant method. It is an expensive treatment because of its gold material. It is a sustainable treatment, but it should be renewed in the next period.

Porcelain Sealant: Porcelain sealant is manufactured in the laboratory specifically for the needs of the patient. It is a treatment between the filling and the dental crown. It is more expensive than simple sealing methods.

Glass Ionomer Sealer: It is usually a method to use in the front teeth, it is compatible with the color of the teeth. This name is given because there is glass in the material used. it has a nutritional characteristic of the teeth, so it is particularly preferred in children. However, the risk of breakage is high.

How Is The Care of Dental Sealants Done?

Dental sealants no longer make the difference to real healthy teeth and are part of them. For this reason, daily dental care and a cleaning routine can be applied to prevent tooth decay problems.

How Many Years Does the Dental Sealants Last?

Generally, Dental Sealants are used for many years. However; The life of the product is of course the use of the tooth and proper care. For this reason, it can exceed 10 years or less.

The type of the most durable sealant is amalgam.

Dental Sealant Price

Dental Sealant is a very simple, fast and economical treatment method compared to other dental treatment methods. You can write to us via the contact form for current prices of dental solutions.

For more information about Dental Sealant, please complete the contact form below and request an appointment.

Patient Photos

dis-dolgusu-teeth-filling-3
dis-dolgusu-teeth-filling-2
dis-dolgusu-teeth-filling-1

Contact Form

Diş dolgusu; dişte meydana gelen çürüğün temizlendikten sonra açılan boşluğun doldurulması yöntemidir. Dolgu yapılacak dişlerde kök hala sağlam durumdadır ve sadece çürük kısımlar temizlenerek diş kurtarılır. Diş dolgusu yalnızca çürüyen dişlere değil kırılan ve şekil bozukluğu olan dişlerde de tercih edilir.

Ağızda yiyecek ve içecek artıklarından kalan bakteriler, zamanla asit oluştururlar ve bu asitler diş yüzeyinde çürümelere neden olur. Zamanında sadece diş yüzeyindeyken diş dolgusu ile tedavi edilmeyen dişler, dişin sinirine ulaşarak büyük ve dayanılmaz seviyedeki ağrılara sebep olabilmektedir. Bu sebeple; dişlerin mümkün olduğunca günlük bakımları yapılmalı, çürük oluşumları engellenmelidir.

Herhangi bir çürük oluşumu gözlemlendiğinde ise ertelemeden diş hekimine gösterilmelidir. Zamanında müdahale edilmediğinde diş kayıpları kaçınılmaz olabilir.

 

Dişin dolguya ihtiyacı olup olmadığı diş hekimi kontrolünde belirlenir. Genellikle ilk muayene sırasında hekim çürüğü olan veya çürük başlangıcında olan dişi belirleyecektir. Ancak röntgen çekimi ile bu dişler kesin olarak belirlenebilir.

Diş dolgusu, ağrısız bir tedavi yöntemidir ve genellikle bölgesel anestezi uygulanır. Dolgu yapıldıktan sonra ilk bir kaç saat dişlerde hafif bir hassaiyet oluşabilir ancak bu normaldir. Genellikle hastalar dolgu sonrası sorunsuz olarak yemek yiyebilir ve içecek içebilirler.

Diş Dolgusu Türleri

En çok bilinen ve kullanılan;

  1. Kompozit dolgu ve
  2. Amalgam dolgudur.

Amalgam Dolgu: Birden fazla metalin karışımı ile yapılır ve uzun ömürlüdür. Ancak; siyah görünümü nedeniyle amalgam dolgular estetik değildir. Eskiye göre de daha az tercih edilir.

Kompozit Dolgu: Diş rengine daha yakın olduğu için günümüzde daha çok tercih edilir. Estetik görünümleri güzeldir ve yakından bakılmadığı sürece gerçek dişten farklı durmazlar.

Kompozit ve amalgam dolgu dışında kullanılan diğer diş dolgusu türleri;

  1. Porselen dolgu,
  2. Altın dolgu,
  3. Cam iyonomer dolgu.

Altın Dolgu: Dolgu malzemesine altın katılarak yapılan diş dolgusu yöntemidir. Altın malzemesi sebebiyle pahalı bir tedavi yöntemidir. Dayanıklı bir tedavidir, ancak ilerleyen dönemde bu dolgunun yenilenmesi gerekir.

Porselen Dolgu: Porselen diş dolgusu hastanın ihtiyacına özel olarak laboratuvar ortamında üretilir. Diş dolgusu ile kaplama arasında bir tedavidir. Basit dolgu yöntemlerine göre daha maliyetlidir.

Cam İyonomer Dolgu: Genellikle ön dişlerde tercih edilen bir diş dolgusu yöntemidir, diş rengi ile uyumludur. Dolgu malzemesinin içinde cam olduğu için bu isim verilmiştir. Dişi besleyici bir özelliğe sahip olduğu için özellikle çocuk hastalarda daha çok tercih edilir. Ancak kırılma riski yüksektir.

Diş Dolgusunun Bakımı Nasıldır?

Dolgulu dişlerin artık sağlıklı gerçek dişlerden bir farkı yoktur ve dişlerin bir parçasıdır. Bu sebeple, günlük diş bakım ve temizlik rutini uygulanarak dolgulu dişler de meydana gelebilecek diş çürümesi gibi sorunlardan korunmuş olur.

Dişler; günde 2 kez çok sert olmayan diş fırçası ile fırçalanmalı, asitli ve şekerli yiyecek, içecekler daha az tüketilmeli ve yemeklerden sonra mümkün olduğunca ağız çalkalanmalıdır.

Diş Dolgusunun Ömrü Kaç Yıldır?

Genellikle diş dolguları uzun yıllar kullanılıyor. Ancak; diş dolgusunun ömrünü ise elbette dişin kullanımı ve doğru bakımı belirliyor. Bu sebeple 10 yılı aşabileceği gibi daha az da sürebilmektedir.

En uzun ömürlü dolgu türü ise amalgam diş dolgusudur.

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusu, diğer diş tedavi yöntemlerine göre oldukça basit, hızlı ve uygun maliyetli bir tedavi yöntemidir. Güncel diş dolgusu fiyatlarını öğrenmek için iletişim formu aracılığıyla bize yazabilirsiniz.

Diş dolgusu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Patient Photos

dis-dolgusu-teeth-filling-3
dis-dolgusu-teeth-filling-2
dis-dolgusu-teeth-filling-1

Contact Form