Kanal Tedavisi

kanal-tedavisi-root-canal

Dişteki bakterilerin çürük oluşturması ve bu çürüğün tedavi edilmemesi haliyle çürük, dişin kök kanallarına ve sinirlerine (pulpa dokusu) ulaşarak dişte tahribata yol açar. Kanal tedavisi ise bu tahribatın temizlenmesi ve diş kaybının önlenmesini sağlayan tedavi yöntemidir.

Hastalar, kanal tedavisi öncesinde dişlerde sıcak ve soğuk yiyecek, içeceklere karşı aşırı hassasiyet ve sızlamalar, sebepsiz yere başlayan ağrılar, apse oluşumu ile ağrı hissederler.

Diş hekimi muayenesi sonrası kanal tedavisine karar verildiğinde; öncelikle diş yüzeyindeki çürük temizlenir, diş köküne giden kanallarının içeriği ve sinirler temizlenir, ardından bu kanallar ve diş uygun malzeme ile kapatılır ve diş formuna uygun olarak tasarımı yapılır.

Kanal tedavilerinde mutlaka diş röntgeni çekilerek kanalın boyu incelenir ve kanal temizliği bu doğrultuda yapılır.

 

Kanal tedavisi yapılan diş oldukça uzun ömürlüdür. Sağlıklı dişlere uygulanan günlük bakımdan farklı bir bakım uygulanmaz. Zaman içerisinde kanal tedavili dişlerde de çürümeler görülebilir.

Dişteki iltihabın diş yüzeyinde çok fazla ilerlemesi halinde ise kanal tedavisi uygulanamıyor ve diş çekilmek durumunda kalınıyor.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi midir?

Kanal tedavisi uygulaması sırasında hastaya bölgesel anestezi uygulanır. Böylece; diş köklerinin temizlenmesi sırasında hasta ağrı hissetmez. Kanal tedavisi sonrasında hasta, dişte hassasiyet yaşayabilir ancak bu kısa sürelidir. Tedavi sonrasında hemen çok sıcak ve soğuk olmama kaydıyla hasta, yiyip içebilir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her kanal tedavisi süreci kişiye özeldir. Dişteki iltihaplanmanın kuruması veya kanalların açılması için bir takım ilaçlar konularak beklenebilir ve bu süre kişiden kişiye farklılık gösterir.

Normal şartlarda ise diş kanalının açılarak temizlenmesi bir seansta yapılır. Son aşama olan kanalın uygun malzeme ile kapatılması ve diş formuna getirilmesi de bir seanstır. Ancak; kanalın temizlenmesi, açılması ve kurutulması her zaman farklılık gösterir.

Kanal Tedavisinde Kaç Kök Tedavi Edilir?

Ön dişlerde genellikle 1 kök ve 1 kanal varken, yan çenedeki dişlerde 2, 3 veya 4 kanal olabilmektedir. Kanal tedavisinin uygulanacağı kanal sayısı ise dişe göre değişmektedir. Kanal tedavisi fiyatları da her tedaviye ve kanal sayısına göre farklılık göstermektedir. Güncel fiyat bilgisi için iletişim formu aracılığıyla bize yazabilirsiniz.

Kanal tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

kanal-tedavisi-root-canal
kanal-tedavisi-root-canal
kanal-tedavisi-root-canal

İletişim Formu