Karın Germe Operasyonu

karin-germe-tummy-tuck

Kilo alıp verme, yaşlanma, doğum yapmış olma gibi sebeplerle karın bölgesindeki deride sarkma görülebilir. Bir çok kadının yaşadığı bir durum olan bu deri fazlalığı, karın germe operasyonu ile alınır ve karın daha düz ve daha estetik bir görünüme kavuşturulur. Karın germe operasyonu yalnızca kadınlara değil, erkeklere de uygulanan bir operasyondur.

Özellikle hamilelik sırasında karın bölgesi derisinde gevşeme, karın kaslarında açılmalar meydana gelir. Hamileliğin son aylarında ise karın derisi en gergin seviyeye ulaşır, karında yırtılmalar, çatlamalar oluşur. Bu tür estetik olmayan deri görünümlerini karın germe operasyonu ile düzeltmek ve estetik bir görünüme kavuşturmak mümkün.

Karın germe operasyonu yaptırmayı planlayan hastaların ise tekrar eski görünüme kavuşmaması için çocuk yapma planlarının olmaması gerekir.

 

Her hastanın sahip olduğu deri fazlalığı ve yağ fazlalığı farklılık gösterir. Deri fazlalığı az olup sadece yağ alımı (liposuction) ile tedavi edilebilecek durumlar da söz konusudur. Veya ameliyat sırasında hem deri alımı hem de yağ alımı yapılan uygulamalar mevcuttur.

Karın Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatında hastalara genel anestezi yapılır. Hastanın karın altı bölgesinden yapılan kesi ile deri kaldırılır, karın kasları sıkılaştırılır ve varsa yağ dokuları çıkartılır. Ardından deri germe işlemi yapılır ve fazla deri çıkarılır. Son olarak da göbek deliği yerine yerleştirilir.

Karın Germe Ameliyatı Türleri

Hastanın karın bölgesinde sahip olduğu sarkma ve çatlaklar, yapılacak karın germe operasyonunun da boyutunu belirler.

Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatı, göbek deliği üzerindeki karın kası ve alt karın arasında yapılan germe işlemidir. Ağır çatlaklar ve sarkmaların olduğu karın bölgesinde bu yöntem tercih edilir. Tam karın germe ameliyatı sırasında göbek deliği yeniden oluşturulur.

Mini / Kısmi Karın Germe Ameliyatı

Kısmi karın germe ameliyatında, yoğun çatlakları ve sarkmaları olmayan hastalarda, yalnızca göbek deliğinin alt kısmından deri alma işlemi yapılır. Tam karın germe ameliyatına göre daha basittir. Yapılan kesik, tam karın germe ameliyatına göre daha küçük olduğu için iyileşme daha çabuk gözlenir, estetik olarak ameliyat sonrası daha düzgün bir görünüm olur. Göbek deliğinde ise herhangi bir değişim olmaz, bazı ameliyatlarda yeri bir miktar aşağı kayabilir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Karın germe operasyonu önemli bir ameliyattır ve öncesinde ve sonrasında tam iyileşme gözlenene kadar çok dikkat edilmelidir. Sigara kullanımı, iyileşme sürecini etkilemektedir ve ameliyattan 2 hafta öncesinden başlayarak ve ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonrasına kadar bırakılması önerilir.

Karın germe ameliyatı sonrasında hastaların güneşten uzak durması, dikişleri etkilemeyecek seviyede karnı dik tutmaları gerekmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrasında hastalara korse giymeleri önerilmektedir, bu karın yapısının düzgün şekillenmesinde önemlidir. Ayrıca; hastaların karnı gerdirecek uzanmalar, hareketler, egzersizler yapmaması gerekir. Hastanın düzenli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bilgi vermelidir ve yine doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Karın germe ameliyatının tam iyileşme süreci 3 ile 6 ayı bulabilmektedir. Bu sürenin uzunluğu; hastanın vücut yapısı, ameliyatın nasıl geçtiği, ameliyat sonrası hastanın ne kadar dikkat ettiği, vb kriterlere bağlı olarak değişir.

Karın germe ameliyatı yaptıran hastalardan beklentimiz ise bundan sonra sağlıklı beslenme şekline dikkat etmeleri, fazla kilo alıp vermemeleri, düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmaları, yani vücut şekillerini korumalarıdır.

Karın germe operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

karin-germe-tummy-tuck
karin-germe-tummy-tuck
karin-germe-tummy-tuck

İletişim Formu