Liposuction (Liposakşın)

liposuction

Liposuction; vücudun belirli bölgelerinde bulunan yağ fazlalıklarının vakum ile alınması yöntemidir. Liposuciton yöntemi, bir zayıflama değil vücut şekillendirme yöntemidir.

Liposuciton; yağ aldırma olarak da bilinmektedir. Bölgesel olarak vücutta yer alan şekil bozuklukları, ki genel olarak hastaların diyet ve egzersiz programı ile incelme gözlemleyemedikleri bölgelerdir, liposuction ile estetik bir görünüme kavuşturulur.

Kadınlarda genel olarak karın, kalça, çene, kol, boyun, göğüs, diz ve uyluk bölgesinde yağlanma için liposuction tedavisi uygulanırken erkeklerde genellikle karın bölgesi için tedavi yapılır. Aslında liposuction, yağlanma görülen hemen her bölgede uygulanabilir.

Sağlıklı, hamile ve yeni doğum yapmamış ve doktorun uygun görmediği bir hastalığa sahip olmayan herkes liposuction ile estetik bir görünüm elde edebilir. Genellikle hamilelikte alınıp verilen fazla kilolar, sağlıksız beslenme ile alınan fazla kilolar, belirli hastalıkların tedavisi için alınan ilaçların etkisi ile alınan kilolar, bölgesel olarak dolgun yağlanmalara sebep olabilir.

Liposuction Nasıl Uygulanır?

Öncelikle liposuction uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Eğer; liposuction uygulanacak bölge geniş ise genel anestezi de yapılabilir, bu doktorun kararına bağlıdır. Böylece; tedavi sırasında hasta bir acı hissetmez.

Yağ alınacak bölgede ufak, küçük çaplı kesikler açılır, alınacak yağlar parçalanır ve kanüller aracılığıyla vakumlanır. Oldukça basit tedavi yöntemidir.

Ameliyatlar genellikle 1- 4 saat aralığında sürer. Liposuction öncesinde deri sarkık ise yalnızca liposuction yeterli olmayabilir, karın germe operasyonuna da ihtiyaç duyulabilir. En doğru tedavi yöntemini muayene sırasında doktor belirleyecektir.

Liposuction tedavisi sırasında kişilerden alınan yağ miktarı farklılık gösterir. Bu miktar elbetteki kilolu kişilerde daha fazla olurken daha zayıf kişilerde de aynı şekilde daha azdır.

Lazer Destekli Liposuction

Lazer destekli liposuction uygulamasında ise farklı olarak yağlar ısı verilerek lazer yardımı ile parçalanır, yine ufak çağlı kesikler ile vücuttan vakumlanır. Genel olarak vücuttaki kesik izleri alt kasık bölgesinden yapılır, böylece bikini altında kalarak görünmezler.

Vaser liposuction yönteminde de ses dalgaları ile yağlar parçalanır ve kanüllerle vücuttan dışarı çıkarılır. Ayrıca; vaser liposuction yönteminde kullanılan kanüller daha incedir ve böylece ciltte görülen morarmalar daha az seyreder. Kanüllerin daha ince olması, deride görülebilecek dalgalanmaları en aza indiren bir etmendir.

Liposuction Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Liposuction tedavisi sonrasında hastalara en az 2 hafta korse giymesi önerilir, korse ile liposuction uygulanan bölgenin sıkılaşması sağlanır. Sigara, liposuction tedavi süresinin kısalığında önemlidir. İyileşmenin hızlandırılması ve enfeksiyon risklerini ortadan kaldırmak için liposuction tedavisinden yaklaşık 2 hafta öncesinden tedaviden 2 hafta sonrasına kadar sigara içilmemesi önerilir. Bu sürenin en doğru halini doktorunuz size söyleyecektir.

Tedavi sonrasında liposuction uygulanan bölgede morluklar ve ağrılar olması normaldir. Doktor tavsiyelerine uyulduğu takdirde bölgenin eski rengine dönmesi hızlı olur. Ameliyat sonrası bazen hastanede bir gece yatmak gerekebilir ama genellikle hastalar aynı gün taburcu edilir.

Liposuction sonrası hastalardan beklenen ise hızlı kilo alıp verme yaşamamaları, daha sağlıklı bir beslenme tarzı benimsemeleri, düzenli bir egzersiz programı uygulamalarıdır.

Liposuction Tedavisi Fiyatları

Liposuction tedavisi fiyatını belirleyen etmenler çok fazladır. Hastanın liposuction ihtiyacı olan bölge sayısı ve bölgenin büyüklüğü, tedavi sırasında alınacak yağ miktarına ve kişinin fiziksel kriterlerine bağlı olarak değişir. En doğru tedavi ücreti; doktorun muayenesi ile belirlenebilir.

Liposuction hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

liposuction
liposuction
liposuction

İletişim Formu