Obezite Cerrahisi

obezite-cerrahisi-obesity-surgery

Obezite; hem ülkemizde hem de bir çok ülkede yaygın bir hastalıktır. Obezite nedenleri nelerdir sorusuna cevap verirsek temel olarak kişinin harcadığı kalori miktarından daha fazla kalori alması sonucu vücutta meydana gelen yağ birikmesidir. Buna neden olan sebepler ise düzensiz ve aşırı beslenme, yanlış beslenme, kişinin sahip olduğu hastalıklar, genetik faktörler, hareketsiz bir yaşam, psikolojik sebepler, kullanılan tedavi ilaçları gibi birçok etmen sayılabilir. Obezite; kişinin sağlıklı bir yaşam süremeyeceği için yaşam süresini kısaltır. Ayrıca; obezitenin ölüme sebep olabilecek riskleri mevcuttur.

Obezite cerrahisi; kilolu olan herkes için uygulanması normal bir cerrahi değildir. Cerrahi müdahale öncesinde hastanın en az 1 yıl olmak üzere hem diyet hem de egzersiz programları ile kilo vermesi amaçlanır. Bu süre, elbetteki her hasta için değişmektedir.

Obez Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Obezite Testi Nasıl Yapılır?

Obezite; vücut kitle indeksi hesaplaması ile belirlenmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplaması ise şöyle yapılmaktadır:

Kilo / Boy x Boy şeklindedir. Örneğin; 1.60 m boyunda ve 120 kilo ağırlığında bir kişi için hesaplama; 120 / 1.6 x 1.6 = 46,87 şeklindedir. Bu sonuca göre kişi Morbid obez sınıfındadır. Morbid obez ise obezitenin en tehlikeli sınıfı olarak kabul edilir.

18.5-24.9 kg/m2 Normal bireyler
25-29.9 kg/m2 Fazla kilolu
30-40 kg/m2< Obez
40 kg/m2< Morbid obez

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Yeni teknolojilerin gelişmesiyle birlikte cerrahi müdahalelerin uygulama yöntemleri de iyileşerek gelişmekte. Obezite cerrahisinde ise artık ameliyatlar çoğunlukla kapalı yöntemle uygulanmakta ve bu da hastanın iyileşme sürecini ve süresini hızlandırmakta.

Tüp Mide Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu ameliyatta; hastanın midesinin yaklaşık %75-80’lik bölümü ve kişinin açlık, açlık – tokluk hissini sağlayan hormonların (ghrelin) salgıladığı bölge de çıkartılarak hastanın daha az ve yeterli beslenmesini sağlayacak koşulları oluşturulur.

Gastrik Bypass

Gastrik bypass ameliyatlarında öncelikle mide küçük ve büyük olmak üzere iki kısma ayrılır, ardından mide ile ince bağırsak uçları birleştirilir. Bu sayede kişinin yemek yeme miktarı azaltılmış olur ve emilim azalmıştır. Gastrik baypass sırasında laparoskopik yöntem ile hastanın karnında uygulama yapılır. Böylece; hem hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci hızlandırılır hem de enfeksiyon gibi riskler ortadan kaldırılır.

Obezite Cerrahisinin Avantajları

  • Açlık – tokluk hissinin sağlayan ghrelin hormonunun salgılandığı bölge çıkartıldığı için hasta daha az acıkma hissi duyar
  • Egzersiz ve beslenme programlarına dikkat edildiğinde kalıcı kilo kaybı ve doğru vücut şekli sağlanır
  • Obezitenin sebep olduğu diyabet, hipertansiyon, kolesterol gibi hastalıklar da obezite cerrahisi ile %70-80 oranlarında tedavi edilir
  • Solunum problemlerinde iyileşme görülür
  • Kişinin yaşam kalitesi ve özgüveni artar

Obezite Cerrahi Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası süreç, kişinin hem kilosunu ve vücut şeklini korumasına hem de sağlıklı bir şekilde forma girip vücudunu doğru şekillendirmesi açısından çok önemlidir. Bu doğrultuda doktorun vereceği beslenme reçetesi ve düzenli egzersizler ile yaklaşık 2 yıl içinde sağlıklı ve zarif bir vücuda sahip olmak mümkün. Hastaların; ameliyatın 1 ayından sonra düzenli egzersiz, 3 aydan sonra ise kas güçlendirici egzersizler yapmaları gerekmektedir. Zira bir çok kişinin bildiği gibi obezite operasyonu sonrası kendiliğinden bir anda kişi vücudu doğru formda olmuyor. Obezite ameliyatı, kişinin doğru vücut şekline sahip olmasında önemli bir aracıdır. Ayrıca; obezitenin sebep olduğu diyabet, hipertansiyon, kolesterol gibi hastalıklar da obezite tedavisi sonrasında hastayı terk etmektedir. Obezite cerrahi işlemi sonrasında ise evde mutlaka 1 hafta istirahat ettikten sonra kişinin gündelik işlerine dönmesi gerekmektedir.

Hasta Fotoğrafları

karin-germe-tummy-tuck
karin-germe-tummy-tuck
karin-germe-tummy-tuck

İletişim Formu