Ortodonti

ortodonti-orthodontics

Ortodonti; diş ve diş yüzeylerinin hem estetik hem de sağlıklı olarak düzgün dizilimi ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Bir takım sebeplerle çene ve diş yapısında oluşan bozukluklar veya çarpıklıklar, hastanın sağlıklı yaşamını etkileyebilmektedir. Hasta; tam açılır kapanır bir çene yapısına sahip olmayabilir ve bu sağlıklı bir yemek yeme alışkanlığı edinmesini önler; diş köklerindeki düzgün olmayan sıralama sebebiyle de çene kaslarında ağrılar yaşayabilir; çene yapısında çıkan dişler için yeterli yer olmayabilir ve dişler üst üste çıkabilir.

Ne Zaman Ortodonti Tedavisi Yapılır?

Hastalar ağız ve diş konusunda farklı problemler yaşayabilir, ancak bu sorunlar her zaman ortodonti dalı tedavilerini gerektirmez. Kişiden kişiye değişebileceği gibi ortodontik problemlere aşağıdakiler sebep olabilmektedir:

 • Zamanından önce gerçekleşen süt dişi kayıpları
 • Çarpık dişler
 • Çene yapısında çarpıklık
 • Parmak emme, uzun süre biberon ve emzik kullanımı gibi sebepler
 • Genetik ile gelen ağız ve diş yapısı, üst ve alt dişlerin birbirine göre önde / arkada oluşu

Bu tür problemler ile gelen hastalarda detaylı çene modellemesi, ağız röntgenlerinin incelenmesi muayene sonrası uygulanacak ortodontik tedavi belirlenir ve uygulamaya geçilir.

Ortodonti Tedavisi Türleri

 • Braket Takılması
 • Şeffaf Apareyler
 • Çene Genişletici
 • Sabit Yer Tutucular
 • Hareketli Pekiştirici Apareyler

Braket Takılması:

En çok bilinen ve uygulanan bu yöntem; dişe tel taktırmak olarak bilinir. Teller takıldıktan sonra çene yapısında bir baskı hissi oluşabilir, ancak birkaç gün sonrasında geçer.

Şeffaf Apareyler:

Özellikle yetişkinler için oldukça kullanışlı ve kolay bir yöntemdir. Tel taktırmak yerine şeffaf apareyler ile ortodonti tedavisi sağlanır.

Bir çok hasta, tel taktırarak tedavi olmaktan kaçındığı için diş hekimine muayene olmamakta. Ancak; şeffaf apareyler tel taktırmaya alternatif ve daha estetik ve kısa süreli bir tedavidir.

 

Elbette hastaya uygulanacak tedaviye diş hekimi karar verir, ancak bu yöntem tel taktırmaktan kaçınan hastalar için uygulanır olabilir.

Çene genişletici:

Üst ve alt çeneye uygulanarak çenenin doğru şekilde açılıp kapanmasını, çenenin genişlemesini sağlar. alarla uygulanan kuvvet sayesinde damak altındaki kemik hareket ederek açılır.

Sabit Yer Tutucular:

Süt dişler döküldüğü zaman yerine kalıcı dişler gelir. Ancak; süt dışın bıraktığı boşluğun yanındaki dişler bu alana kayma yapabilir ve kalıcı dişin çıkmasını engelleyebilir. Bunu önlemek amacıyla ortodonti tedavisinde kullanılan sabit yer tutucular; kaybedilen dişin kendi boşluğunu, diğer dişlerin kaymasını önleyerek korur.

Hareketli Pekiştirici Apareyler:

Bu apareyler; ortodonti tedavisi sona erdikten sonra dişlerin yeni yerlerini korumak amacıyla kullanılır.

Özel Uygulamalar:

Genellikle parmak emme, yanlış biberon, emzik kullanımı gibi sorunlarla meydana gelen sorunlu diş yapılarını tedavi etmede kullanılan ortodonti yöntemidir. Kişinin ihtiyacına özel olarak yapılır.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavisi her hastanın ihtiyacına göre değişmektedir. Genel ortalama ortodonti tedavisi süresi ise 1,5 yıldır.

Ortodonti Tedavisi Süresince Nelere Dikkat Edilir?

Ortodonti tedavisine en erken 7-8 yaşlarında başlanır. Tedavi süresi boyunca diş hekiminin uygun gördüğü muayene aralıklarına uyulmalı, asitli, şekerli ve yapışkan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ortodonti tedavi süresi bir süreçtir ve bu süreçte hastanın moralinin iyi olması, tedaviyi severek ve isteyerek sürdürmesi önemlidir.

Ortodonti Tedavisinin Faydaları

 • Sağlıklı bir çene yapısına kavuşulur; hasta daha rahat yemek yiyip içer
 • Ağız yapısı estetik bir görünüme kavuşur
 • Doğru bir çene yapısına sahip olunacağı için kişinin gülüş tasarımı da daha estetik hale gelir
 • Diş kayıplarının önüne geçilir
 • Kişinin özgüveni tazelenir ve sosyal yaşamında daha mutlu olur

Ortodonti hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

ortodonti-orthodontics
ortodonti-orthodontics
ortodonti-orthodontics

İletişim Formu