Saç Ekimi (Fue Metodu)

sac-ekimi-hair-transplantation-fue-method

Fue saç ekimi (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), saç ekiminde en çok kullanılan yöntemlerinden birisidir. Diğer yöntemlere göre FUE saç ekim tekniği uygulama bakımından daha kolay, daha ağrısız ve herhangi bir kesik – dikiş olmayan yöntemdir. Bu bakımdan saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerce daha çok tercih edilmeye ve saç ekiminin yaygınlaşmaya başlamasında bir dönüm noktası oldu.

FUE saç ekimi; kişinin genellikle ense bölgesi olmak üzere kol, bacak, göğüs bölgesi gibi farklı ve uygun kıl yapısına sahip bölgelerinin de donör olarak kullanılabileceği bir yöntemdir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

  1. Bu yöntemde öncelikle hasta muayenesi sırasında saçın seyreklik ölçüsü belirlenir, alın çizgisi çizilir ve hangi yoğunlukta saç ekimi yapılacağına karar verilir.
  2. Ardından donör olarak kullanılacak bölge seçilir.
  3. Uygulama sırasında ise saç ekimi yapılacak saç derisine kıl köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır.
  4. Donör bölgeden alınan greftler bu kanallara tek tek yerleştirilir.

Greft; kıl köklerinin olduğu ve donör bölgeden saç derisine nakledilen doku parçasıdır. Greftlerdeki kıl kökü sayısı farklılık göstermektedir, ancak yoğunluğunun yüksek olması tedavinin başarısında önemli bir etkendir.

FUE Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

FUE saç ekimi operasyonu, kişilere göre değişmekle birlikte 4-8 saat arasında sürmektedir. Saç kökleri tek tek yerleştirildiği için uzun zaman alan bir yöntemdir.

Ameliyat sonrası hastalar aynı gün taburcu edilip, ilki ertesi gün olmakla birlikte ilk bir hafta belirli aralıklarla pansuman yapılmaktadır. Bu süreçte saç derisine ilk ne zaman su değebileceği doktor tarafından bildirilir.

FUE saç ekimi uygulaması sırasında saç kökleri saç derisine tek tek ekilir. Böylece; hastanın doğal bir saç yapısına sahip olması için saç köklerinin yönleri uygun şekilde yerleştirilir. FUE saç ekiminin başarısının en büyük sebeplerinden biri de bu doğal görünüm vermesidir.

FUE Saç Ekimi İyileşme Süreci

FUE saç ekimi iyileşme süreci kolay bir operasyon yöntemidir.

  • Ertesi gün kontrol muayenesi ve pansuman yapılır.
  • İlk bir haftalık süresi içinde ise hastanın durumuna göre pansuman tekrarlanır.
  • Birkaç hafta içerisinde saçlarda uzama ve dökülme görülür ve geçici bir durumdur.
  • Sonrasında saçlar tekrar uzamaya başlar. Bu saçlar artık kalıcı saçlardır.
  • Tedavi süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte; saçların doğal görünümüne kavuşması ve sağlıklı bir şekilde uzaması 6 ay – 18 ay aralığında sürmektedir.

FUE ve DHI Saç Ekimi Farklılıkları

FUE ve DHI saç ekimi yöntemleri birbirinden çok farklı yöntemler değildir. Her iki yöntemde de saç kökleri saç derisine tek tek ekilir. FUE yönteminde saç ekimi öncesinde kanallar açılırken DHI saç ekiminde bu işlem yoktur. DHI saç ekimi tekniğinde işlem bir kalem benzeri cihaz ile yapılır. Oldukça ince uçlu bir kanala sahip bu cihazda saç kökleri tek tek kanala yerleştirilir ve tek atış ile saç kökü ekilir. FUE yöntemindeki gibi kanal açma ve saç ekme işlemi tek seferde yapılmış olur.

İnce uçlu kanal sayesinde saç ekimi daha sık yapılabilmekte ve daha az kanama ile daha az yara oluşumu gözlemlenmektedir. Daha sık saç ekiminin avantajı ise ekilen saç köklerinin tutma sayısının artmasını sağlamasıdır. FUE saç ekimi sırasında saç kökü DHI yöntemine göre daha fazla beklediği için kayıp şansı daha fazladır ancak; DHI yönteminde kayıp daha az söz konusudur.

Saç ekimi ve FUE metodu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

sac-ekimi-hair-transplantation-fue-method
sac-ekimi-hair-transplantation-fue-method
sac-ekimi-hair-transplantation-fue-method

İletişim Formu