Saç Ekimi

sac-ekimi-hair-transplantation

Saç ekimi, kişinin vücudunun belirli bölgelerinden alınan kıl köklerinin saçsız bölgeye ekilmesi operasyonudur.

Kişiler; yaşın ilerlemesi, genetik yapı gibi sebeplerle yaşadığı saç kayıpları kişilerde mutsuzluğa sebep olabilmekte. Artık günümüzde ise saç ekimi oldukça kolay bir operasyon haline geldi ve kişilerin öz güvenini yenileyecek, hayalini kurdukları veya eskiden sahip oldukları görünüme kavuşmaları mümkün.

Ön muayene ile hastanın ihtiyacı olan bölgeler, yani saçın açıklığı ve seyrekliği ile yoğunluk ihtiyacı belirlenir. Bu ihtiyaç belirlemesi sonrasında uygulanacak teknikler, kıl köklerinin hangi bölgelerden alınabileceği belirlenir. Saç ekiminde ise genellikle kesin sonuç alınır. Ancak; enfeksiyon oluşması gibi durumlar da söz konusu olabilmekte.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminin doğal görünmesi için saç çizgisinin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Bununla birlikte kullanılan ekim yöntemleri de saç görünümünü etkilemekte. Saç ekim yöntemleri ise FUT, FUE, DHI, Perkutan teknikleridir.

FUT Saç Ekim Tekniği

FUT (Follicular Unit Transplantation) saç ekimi tekniğinde kişinin donör olarak kullanılacak bölgesinden bir kesi alınarak saç bölgesine nakledilmesi şeklinde uygulanır. Bir deri nakli söz konusu olduğu için kesik izi mutlaka kalmaktadır. Bu donör bölgesi ise genellikle ense olmaktadır. FUT tekniğinde nakledilen bölüm olduğu gibi alındığı ve saç kökleri şekillendirilemediği için doğal bir görünüm elde etmesi zordur.

FUE Saç Ekim Tekniği

FUE (Follicular Unit Ekstraction) tekniği; lokal anestezi yapılarak herhangi bir kesik ve dikiş yapılmadan mikro uygulama ile kıl köklerinin tek tek alınıp nakledilmesi şeklinde yapılmaktadır. Ekilecek kıl / saç kökleri genel olarak kişinin ense bölgesinden, eğer uygun değilse göğüs, kol, bacak gibi bölgelerinden alınabilir. FUE saç ekimi tekniğinde saç köklerinin doğru açılarla ekilerek saçın doğal bir görünüm ile uzaması sağlanır. Saç ekiminde ekilen saçın yoğunluğu önemlidir. Genellikle, kişinin ihtiyacına da bağlı olarak, 10.000-15.000 saç kökü ekimi gerçekleştirilir.

FUE saç ekimi tekniğinde saç derisine önce tek tek kanallar açılır. Ardından kişinin farklı bölgesinden alınan greftler bu kanallar içerisine yine tek tek yerleştirilir. Greft; kişinin donör olarak tercih edilen bölgesinden alınan kıl köklerinin bulunduğu doku parçasıdır. Greftlerin yoğunluğu ve kıl kökü sayısı farklıdır. Bu da saç ekiminin başarısını artıran önemli bir kriterdir.

DHI Saç Ekim Tekniği

Doğrudan saç ekimi veya kalem tekniği olarak bilinen DHI saç ekimi tekniği, hem kanal açma hem de saç ekiminin aynı anda yapıldığı bir yöntemdir. Saç kökleri tek tek saç ekimini yapan cihazın içine yerleştirilir ve tek atışta kişinin saç derisine ekilir. Kalem şeklindeki ekim cihazının ucu çok incedir, bu sebeple daha sık ve daha az yara ile saç ekimi gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Sonrasında İyileşme Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi uygulamalarının süresi genellikle 4-8 saat aralığında değişkendir. Hastalar, aynı gün evlerine gidebilmektedir. Saç ekimi sonrasında şişlik olabilir, ancak ağrı veya acı hissi olmaz. Şişlikler ise 1-2 gün içerisinde geçecektir. 5-7 gün içerisinde de ekilen bölgeye pansuman yapılmaktadır. Sosyal yaşama ise yine 1-2 gün içinde dönülebilmektedir. Saçın su ile ne zaman temas edeceğini ise uzman doktorlar tedavi sonrasında belirtecektir.

Ekilen saçların gür ve doğal bir görünüme kavuşması, kişiden kişiye değişmekle birlikte, 6 ay – 18 ay aralığında gerçekleşmektedir. Saç ekimi sonrası saç bölgesinde küçük yaralar oluşur ve normaldir. Kısa zaman içinde yaralar kapanmaktadır. Saç ekimi ile mevcut saçlarda meydana gelebilecek saç dökülmelerinin engellenemeyeceği de unutulmamalıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda görülen saç dökülmeleri, erkeklere oranla daha az karşılaşılan bir durumdur. Kadınların sahip olduğu estetik kaygılar daha yoğundur ve kadınlarda daha ağır mutsuzluklar ve psikolojik travmalar yaratabilir.

Kadınlardaki saç dökülmeleri ise yaş, hastalıklar, doğum, genetik gibi faktörlerden olabilir. Saç dökülmesinin sebepleri ve muayene sonrası ihtiyaçları belirlendikten sonra erkeklere uygulanan saç ekim yöntemleri gibi kadınlarda da uygulanmaktadır.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi operasyonu; her estetik operasyonlarında olduğu gibi kişinin ihtiyaçlarıyla paralel olarak kişiye özel çalışılmaktadır. Dolayısıyla saç ekimi fiyatları da her müdahale için ayrı belirlenir.

Saç ekimi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hasta Fotoğrafları

sac-ekimi-hair-transplantation
sac-ekimi-hair-transplantation
sac-ekimi-hair-transplantation

İletişim Formu